Flash Player Yükleyiniz

Flash Player Yüklemekiçin Tıklayınız


 

TRABZON' UN İNCİSİ UZUNGÖL
 

Türkiye’nin ve Trabzon’un en önemli turizm merkezlerinden Uzungöl, dört mevsim yerli ve yabancı yüz binlerce turistin akınına uğruyor.

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl, Doğu Karadeniz’e gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

Yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşan Uzungöl, özel çevre koruma alanı olarak ilan edilirken, 2. derecede SİT alanı. Trabzon’a 99, Çaykara ilçesine 19 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte olan Uzungöl, çevresindeki ladin ağırlıklı karışık orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini geride bırakıyor.

Beldede bulunan Şerah köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evlerin doğanın güzelliğini tamamladığı Uzungöl’e gitmek isteyen turistler, tamamı asfalt olan yol güzergahında yeşilin her tonu ve rengarenk orman örtüsü ile Solaklı Vadisi’nden akan derenin yanı sıra çevredeki küçük şelaleleri görme imkanı buluyor.

Uzungöl’ü geçen yıl 300 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret ederken, Uzungöl’e gelen turistler, beldede otel, pansiyon, bungalov tipi evlerde konaklama imkanına sahip.

1437 yatak kapasiteli 52 tesiste konaklayabilen yerli ve yabancı turistler, gölün çevresinde trekking, kuş gözlem ve botanik amaçlı turlar yapma olanağı bulabiliyor.

Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün,Uzungöl’ün stresten, şehir gürültüsünden ve hava kirliliğinden uzak, insanların eğlenip doğanın tadına varabileceği ender güzelliklerden olduğunu ifade ederek, ”Beldemizi ziyaret eden misafirlerimize farklı alternatifler sunmak istiyoruz. Bunun için de çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Uzungöl’ün etrafında bulunan dağlarda oluşturulan gözlem noktaları ile gölün birbirinden farklı fotoğrafları çekilebiliyor. Bu da yöre için farklı bir turizm alternatifi olacak” dedi.
Aygün, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl’ün, sahip olduğu turistik potansiyeli bakımından çok zengin olduğunu belirterek, ”Uzungöl’de yerli ve yabancı turistlerin daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlarındaki Şekersu, Demirkapı, Yaylaönü gibi diğer yaylalara geziler düzenleme olanağı vardır. Yaban hayatıbakımından Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı, kurt, yaban keçisi, tilki, Kafkas dağ horozu gibi hayvan türleri barınmaktadır. Uzungöl’e gelen bir kişi bir günde birbirinden farklı birçok aktivitede bulunabilir” diye konuştu.

YUKARI - GERİ DÖN


" Uzungöl, İnan Kardeşler'de Bir Başka Güzel "

           
 
~ Uzungöl Hakkında ~
» Uzungöl
» Uzungöle Nasıl Gidilir?
» Ne Yapılır?
» Ne Yenir, Ne İçilir?
» Festivaller
 
~ Etkinliklerimiz ~
» Jeep Safari Turları » Helikopter Turu
» Atv Motor Turları » Go-Kart
» Heliski - Kayak
» Trekking
» Yayla Turları
 
~ Merak Ettikleriniz ~
» Bungalow Nedir ?
» Bungalow Çeşitleri
» Olanaklar
» Tur-Organizasyon
» Fiyatlarımız
 
             

 

 

Language